Fort Anioła w Świnoujściu

Bliski sąsiad Fortu Zachodniego, w składającej się z 4 oddzielnych placówek twierdzyFort Anioła pełnił rolę punktu artyleryjsko-obserwacyjnego. Budowlę wystawiono w 1858 roku, a wraz z upływem lat i postępem wojskowej techniki przekształcono ją w pełną anten i radarów stację łączności.

Po wyjeździe ostatniego radzieckiego żołnierza w 1992r. rozpoczęło się mozolne przekształcanie placówki w instytucję kulturalno-wystawienniczą. W Forcie Anioła systematycznie organizowane są różne wystawy i wydarzenia artystyczne, w tym koncerty. Jeśli chodzi o stałą ekspozycję historyczną, to można wyróżnić dwie odrębne części: Salę Nawigacji z wieloma przydatnymi w pomiarach i określaniu dokładnej pozycji maszynami oraz przyrządami, a także Salę Wikingów - tutaj umieszczono repliki i oryginały broni i elementów wyposażenia. Od łuków i toporów po czołgowe hełmy i ręczne wyrzutnie rakiet.

Architektura Fortu Anioła może wydawać się znajoma - wygląd konstrukcji wzorowano na rzymskim Zamku Świętego Anioła, w którym mieści się Mauzoleum Hadriana.

Dodano: 2016-10-20 12:28:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz