Woliński Park Narodowy

Oto bielik. Brunatno ubarwiony z rozjaśnioną głową i ramionami oraz krótkim, białym ogonem. Mający duży, zakrzywiony do dołu, żółty dziób i mocne nogi. Właściciel ogromnych skrzydeł osiągających rozpiętość 240 cm. Największy w naszym kraju ptak drapieżny, który dumnie spogląda z godła Polski.

A oto żubr. Ma cztery kopyta, tułów, ogon i wielką, naprawdę wielką głowę o szerokim i wypukłym czole. Ta głowa przystrojona jest w dwa skierowane do góry i zagięte do środka rogi. Osadzona na krótkiej i grubej szyi z wyraźnym podgardlem, jak aureolą otoczona porastającym przód tułowia kasztanowo-brunatnym kłębem, czyni wygląd żubra dostojnym i groźnym..., nawet na butelce piwa.

Pisk bielika i pomrukiwanie żubra mieszają się z szumem morskich i jeziornych fal, szemraniem sosnowego boru i starego, bukowego lasu, gdzie z zarośli wyglądają ażurowe kwiaty wiciokrzewu pomorskiego… W Międzyzdrojach nie trzeba sobie tego wszystkiego wyobrażać. Wystarczy udać się do przylegającego do miasta od wschodu i południa Wolińskiego Parku Narodowego.

W jego granicach obejmujących obszar 10937 ha znajduje się najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, wspaniale zachowane lasy bukowe, unikalna - wyspiarska delta rzeki Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. W jego ramach działa Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. Adama Wodniczki a także oryginalna, bo posiadająca żywą „ekspozycję” Zagroda Pokazowa Żubrów, której bohaterami oprócz żubrów są także dziki, sarny, jelenie i bieliki.

W parku znajdują się cztery punkty widokowe: Góra Gosań (93 m n.p.m., stanowi najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża), Kawcza Góra (61), Piaskowa Góra (53) i Wzgórze Zielonka (52). Można z nich podziwiać m.in. panoramę Zatoki Pomorskiej, Zalewu Szczecińskiego, Mierzei Przytorskiej, deltę Świny, Jezioro Turkusowe, Jezioro Wicko Wielkie oraz widoki na Międzyzdroje, Świnoujście czy niemieckie miejscowości, takie jak Alhbeck, Herinsdorf i Banin.

Sieć szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych ułatwia dotarcie do wszystkich tych wartościowych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym miejsc, nie omija także związanych z dziejami wyspy Wolin pozostałości historycznych grodzisk, np. XI-wiecznego, słowiańskiego grodziska nad Jeziorem Czajczym koło Warnowa, okopów i schronów z czasów II wojny światowej czy śladów po odkrywkowych kopalniach kredy, takich jak wspomniane już Jezioro Turkusowe. Cieszy się ono wielką admiracją turystów z uwagi na swą piękną barwę powstającą na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia i białego wapiennego dna.

Jeśli chodzi o zabytki militarne, to w okolicy wsi Zalesie zlokalizowana jest wyrzutnia pocisków V-3, a w niej jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej z czasów II wojny światowej. W jej pobliżu widoczne są pozostałości stanowisk ogniowych po próbach broni.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz