Wiatrak holenderski w Wolinie

Zbożowy młyn oraz magazyn, wybudowany w 1850 roku (niektóre źródła podają końcówkę XIX-stulecia) na zachodnim skraju miasta. Jak przystało na wiatrak typu holenderskiego - jest to wysoki, masywny obiekt zbudowany na planie koła. Wyposażono go w 3 kondygnacje.

Niestety najważniejszy, szczytowy element konstrukcji - obrotowy dach z zamocowanymi śmigłami - nie przetrwał do naszych czasów. Dlatego też wiatrak przystosowano do roli młyna przemysłowego.

Wiatrak holenderski w Wolinie trafił do rejestru zabytków w 2001 r. 8 lat później ochronę konserwatora rozciągnięto na najbliższe otoczenie budynku. W przeszłości był wyjątkowo często umieszczany na wszelkich pocztówkach i widokówkach z Wolina.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Zabytkowy młyn zbożowy z połowy XIX wieku, swego czasu jeden z najpopularniejszych symboli Wolina, uwieczniony na niezliczonych widokówkach i kartkach pocztowych. Niestety wiatrak holenderski pozostaje (póki co) niedostępny dla zwiedzających, a ponadto doznał poważnego uszczerbku. Konstrukcji brakuje najważniejszego elementu, obrotowego dachu ze śmigłami.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz