Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Instytucja założona w 2006 roku z inicjatywy działaczy społecznych w Kamieniu Pomorskim oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Muzeum posiada określoną ekspozycję stałą, organizuje również wystawy czasowe na wiele różnych i ciekawych tematów: przykładowo “Z żaglem pod wiatr. Z dziejów żeglarstwa w Kamieniu Pomorskim”, “Tortury w Europie na przestrzeni wieków” czy “Zrujnowane miasto. Kamień Pomorski 1945-1966”.

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zgromadzono najróżniejsze eksponaty, pochodzące z wielu miejsc i czasów. Większość pochodzi z regionalnych wykopalisk archeologicznych, prowadzonych w okolicy niemal bez przerwy. Są wśród nich m.in. nóż Wikinga, fragmenty średniowiecznej łodzi, narzędzia i naczynia z epoki kamiennej, kafle piecowe z epoki renesansu, wszelaka broń czy prehistoryczne skamieliny.

Ważnym elementem zbiorów są dzieła sztuki sakralnej, wybrane ze skarbca katedry św. Jana Chrzciciela i przekazane na rzecz muzeum przez duchownych. Swoją cegiełkę dołożyli lokalni patrioci, uszczuplając swoje prywatne kolekcje.

Muzeum prowadzi swoją działalność jeszcze w dwóch innych miejscach: Pałacu Biskupim oraz kapitularzu najważniejszej świątyni w Kamieniu Pomorskim.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz