Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Instytucja założona w 2006 roku z inicjatywy działaczy społecznych w Kamieniu Pomorskim oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Muzeum posiada określoną ekspozycję stałą, organizuje również wystawy czasowe na wiele różnych i ciekawych tematów: przykładowo “Z żaglem pod wiatr. Z dziejów żeglarstwa w Kamieniu Pomorskim”, “Tortury w Europie na przestrzeni wieków” czy “Zrujnowane miasto. Kamień Pomorski 1945-1966”.

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zgromadzono najróżniejsze eksponaty, pochodzące z wielu miejsc i czasów. Większość pochodzi z regionalnych wykopalisk archeologicznych, prowadzonych w okolicy niemal bez przerwy. Są wśród nich m.in. nóż Wikinga, fragmenty średniowiecznej łodzi, narzędzia i naczynia z epoki kamiennej, kafle piecowe z epoki renesansu, wszelaka broń czy prehistoryczne skamieliny.

Ważnym elementem zbiorów są dzieła sztuki sakralnej, wybrane ze skarbca katedry św. Jana Chrzciciela i przekazane na rzecz muzeum przez duchownych. Swoją cegiełkę dołożyli lokalni patrioci, uszczuplając swoje prywatne kolekcje.

Muzeum prowadzi swoją działalność jeszcze w dwóch innych miejscach: Pałacu Biskupim oraz kapitularzu najważniejszej świątyni w Kamieniu Pomorskim.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Cennik Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim z czerwca 2018:

  • 7,50 zł bilety normalne
  • 5 zł bilety ulgowe i dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób

Wejściówki na wystawę w kapitularzu katedry św. Jana Chrzciciela:

  • 3 zł bilety normalne
  • 2 zł bilety ulgowe
  • w poniedziałki wstęp darmowy

Placówka założona przez lokalną społeczność, prezentująca burzliwe dzieje regionu. A jest co pokazywać, gdyż Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej posiada niezwykle bogate zbiory: od prehistorycznych skamielin po renesansowe zabytki. Na szczególną uwagą zasługują średniowieczne dzieła sztuki sakralnej. Wiele eksponatów pochodzi z okolicznych wykopalisk archeologicznych.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz