Kościół św. Mikołaja w Wolinie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z najstarszych kościołów na całym Pomorzu, założony w efekcie misji chrystianizacyjnych biskupa Ottona z Bambergu. Ukończony jeszcze w XII wieku, w polskich dokumentach po raz pierwszy wzmiankowany jest w 1288 roku. Konstrukcja świątyni ma charakter pseudobazyliki – środkowa z trzech naw jest wyraźnie wyższa od pozostałych, pozbawiona jest także okien ponad kolumnami.

Kościół, popularnie (acz mylnie) nazywany katedrą, był pierwszą siedzibą chrześcijańskich biskupów na Pomorzu Zachodnim. Decyzję zatwierdzającą tę lokalizację wydał papież Innocenty II w 1140 roku. Po najazdach Duńczyków, po zaledwie 36 latach biskupstwo przeniesiono do Kamienia Pomorskiego, do katedry św. Jana Chrzciciela.

W swojej długiej historii neogotycka świątynia była wielokrotnie przebudowywana i niszczona – najpoważniejsze uszkodzenia wiążą się z II Wojną Światową. Najwięcej z oryginału zachowała w sobie wieża. Wewnątrz kościoła św. Mikołaja w Wolinie szczególną uwagę warto zwrócić na wiernie zrekonstruowane witraże.

Mini przewodnik

Niemy świadek historii i żywy pomnik czasów, kiedy religia chrześcijańska wkraczała triumfalnie na Pomorze. Tak można by mówić z czystym sumieniem, gdyby nie poważne zniszczenia gotyckiego kościoła w trakcie II WŚ. Nawet jeśli dziś to bardziej wierna rekonstrukcja niż naprawdę pamiętająca XII stulecie świątynia, nadal warto zobaczyć ten wartościowy zabytek.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja