Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowy średniowieczny kościół, wybudowany najprawdopodobniej w 1446 roku. Pierwotnie odznaczał się typowo późnogotycką formą, jednak późniejsze przebudowy znacząco wpłynęły na wygląd świątyni.

Ceglana budowla jest typu salowego, zwrócone ku wschodowi prezbiterium nie jest z zewnątrz wydzielone. Jeszcze w XV wieku do przybytku dobudowano dwie kaplice. Do XX stulecia kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Trzebieszewie wzbogacił się o dwie galerie - dla chóru oraz “lożę” dla parafian wydatnie wspierających miejscowych duchownych - nową koronę murów czy też masywną, zbudowaną na planie kwadratu dwukondygnacyjną wieżę.

Warto zwrócić uwagę na dwa witraże z lat ‘40 XX w. przy ołtarzu głównym, przedstawiające przyniesienie małego Jezusa przez Maryję i Józefa do jerozolimskiej świątyni oraz spotkanie zmartwychwstałego z uczniami w Emaus.

Trzebieszewski kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, od 1945 r. ponownie katolicki, dziś jest filią parafii św. Ottona w Kamieniu Pomorskim.

Mini przewodnik

Świątynia filialna kamieńskiej parafii św. Ottona, wzniesiona ok. 1446 r. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Trzebieszewie ma charakter neogotycki, jednak sporo w nim elementów prezentujących inne style architektoniczne. Spośród zgromadzonych w świątyni dzieł sztuki sakralnej na wyróżnienie zasługują dwa witraże przy ołtarzu głównym, wykonane w latach ‘40 XX w.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja