Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie

Harald zwany przez rodaków Blåtand - przydomek nadany po śmierci należy tłumaczyć jako “Sinozęby” (lub też “Czarnozęby”) - władał m.in. królestwami Danii (958-987) oraz znaczną częścią Norwegii (974-985). Podejmował intensywne działania, by na kontrolowanych przez siebie ziemiach wprowadzić i umocnić wiarę chrześcijańską. Mimo prób, nie udało mu się uwolnić spod zwierzchnictwa cesarza niemieckiego Ottona.

Król Wikingów miał umrzeć w wyniku ran odniesionych w bitwie gdzieś daleko na północy. Ostatnie tchnienie wydał w Jomsborgu - osadzie którą sam podobno zakładał. A wiele wskazuje na to, iż tym legendarnym miastem u ujścia Odry był właśnie Wolin.

Harald spoczywa dziś w kościele w Roskilde - obok 40 swoich następców. Wolin natomiast uczcił pamięć władcy obeliskiem, na którym wyryto typowo skandynawskie wzory. Z drugiej strony, pismem stylizowanym na runiczne, po duńsku i polsku napisano “Król duński Harald Sinozęby zmarł w Wolinie”.

Kamień runiczny Haralda Sinozębego ustawiono na skwerze między rzeką Dziwną a ulicami Mostową, Katedralną i Zamkową - dosłownie o rzut kamieniem od siedziby Muzeum Regionalnego oraz neogotyckiego, zabytkowego ratusza z końcówki XIX wieku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz