Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie
- Międzywodzie
- Atrakcje
- Kamień runiczny króla wikingów w Wolinie
- Adres Mostowa / Zamowa
72-510 Wolin
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Harald zwany przez rodaków Blåtand - przydomek nadany po śmierci należy tłumaczyć jako “Sinozęby” (lub też “Czarnozęby”) - władał m.in. królestwami Danii (958-987) oraz znaczną częścią Norwegii (974-985). Podejmował intensywne działania, by na kontrolowanych przez siebie ziemiach wprowadzić i umocnić wiarę chrześcijańską. Mimo prób, nie udało mu się uwolnić spod zwierzchnictwa cesarza niemieckiego Ottona.
Król Wikingów miał umrzeć w wyniku ran odniesionych w bitwie gdzieś daleko na północy. Ostatnie tchnienie wydał w Jomsborgu - osadzie którą sam podobno zakładał. A wiele wskazuje na to, iż tym legendarnym miastem u ujścia Odry był właśnie Wolin.
Harald spoczywa dziś w kościele w Roskilde - obok 40 swoich następców. Wolin natomiast uczcił pamięć władcy obeliskiem, na którym wyryto typowo skandynawskie wzory. Z drugiej strony, pismem stylizowanym na runiczne, po duńsku i polsku napisano “Król duński Harald Sinozęby zmarł w Wolinie”.
Kamień runiczny Haralda Sinozębego ustawiono na skwerze między rzeką Dziwną a ulicami Mostową, Katedralną i Zamkową - dosłownie o rzut kamieniem od siedziby Muzeum Regionalnego oraz neogotyckiego, zabytkowego ratusza z końcówki XIX wieku.
Pamiątkowy obelisk na cześć króla Haralda Blåtanda (Sinozębego),który w II połowie X w. władał m.in. Danią i Norwegią. On też miał założyć na poły legendarne miasto Jomsborg (gdzie też umarł),którym zdaniem wielu historyków jest właśnie Wolin. Nie jest to oryginalny kamień runiczny ze średniowiecza, a jedynie pomnik pokryty stylizowanymi ornamentami i napisami.
Opinie
NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!