Fort Zachodni

Drugi z usytuowanych na wyspie Uznam fortów to Fort Zachodni wybudowany w latach 1856-61, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielskimi okrętami.

Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, w której obecnie znajduje się muzeum historii twierdzy. Można w nim obejrzeć m.in. militaria, mundury, działa, miny morskie i torpedy. Fort był wielokrotnie rozbudowywany. Początkowo reduta otoczona była wałem ziemnym i fosą, potem zmieniono ją na baterię nadbrzeżną z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. Na początku XX wieku załoga składała się z ok. 300 osób.

Fort znany jest z tego, że w 1939 r. część obsługujących go marynarzy wzięła udział w ataku na Westerplatte, w czasie którego zginął ich dowódca porucznik Wilhelm Henningsen. W czasie II wojny światowej Niemcy wybudowali betonowy bunkier dowodzenia, a Rosjanie kilka lat później 3 betonowe bunkry. W 1962 roku, fort został oddany miastu.

Obecnie od 2004 roku, możliwe jest zwiedzanie fortu i sali muzealnej. Towarzystwa Przyjaciół Fortu Zachodniego organizuje W sezonie letnim jarmarki staroci i kiermasze militariów dla kolekcjonerów. Jest to również miejsce imprez artystycznych i sportowych np. wernisarze, "FAMA" czy biegi przełajowe.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz