Fort Gerharda

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Ulokowany na Wyspie Wolin Fort Gerharda (inaczej Wschodni) wzniesiono w latach 1856-63. Jego druga nazwa wiąże się z jego położeniem po wschodniej stronie ujścia Świny z widokiem na Świnoujście. Początkowo tworzyła go 2-piętrowa, owalna reduta otoczona wraz ze wschodnią częścią wałów ziemnych fosą wodną.

W 1881 r. przekształcono go na ufortyfikowaną baterię nabrzeżną z ławą artyleryjską, galerią dla dział i kazamatami. Wyśmienicie zabezpieczony nigdy nie brał udziału w walkach. Pamięć o tym do czego był przeznaczony jest w nim jednak wciąż żywa.

Od 2001 roku, obiekt udostępniony do zwiedzania. Zwiedzającym towarzyszą „pruscy żołnierze” z „Komendantem Fortu” na czele, który przeprowadza z odwiedzającymi obowiązkową musztrę. Po jej zakończeniu otrzymują oni specjalny certyfikat i nagrodzeni zostają wystrzałem z XIX-wiecznej armaty. Fort stanowi pierwszy przystanek na ścieżce dydaktycznej „Szlak Fortyfikacji”, obejmującej m.in. pozostałe 2 forty oraz obiekty w Świnoujściu z czasów „zimnej wojny”.

W forcie odbywa się wiele imprez: Dni morskiej twierdzy, turniej o szablę komendanta czy nocne manewry.

Mini przewodnik

Jedyna na Wyspie Wolin ocalała twierdza obronna w Świnoujściu, nazywana również Fortem Wschodnim. Jej budowa rozpoczęła się w 1856 roku i zakończyła się po 7 latach ciężkich prac. To nie tylko wspaniały zabytek, ale też jedna z filii Muzeum Obrony Wybrzeża. Placówka prezentuje szereg ciekawych wystaw, organizuje też wiele pasjonujących rekonstrukcji.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja