Fort Gerharda

Ulokowany na Wyspie Wolin Fort Gerharda (inaczej Wschodni) wzniesiono w latach 1856-63. Jego druga nazwa wiąże się z jego położeniem po wschodniej stronie ujścia Świny z widokiem na Świnoujście. Początkowo tworzyła go 2-piętrowa, owalna reduta otoczona wraz ze wschodnią częścią wałów ziemnych fosą wodną.

W 1881 r. przekształcono go na ufortyfikowaną baterię nabrzeżną z ławą artyleryjską, galerią dla dział i kazamatami. Wyśmienicie zabezpieczony nigdy nie brał udziału w walkach. Pamięć o tym do czego był przeznaczony jest w nim jednak wciąż żywa.

Od 2001 roku, obiekt udostępniony do zwiedzania. Zwiedzającym towarzyszą „pruscy żołnierze” z „Komendantem Fortu” na czele, który przeprowadza z odwiedzającymi obowiązkową musztrę. Po jej zakończeniu otrzymują oni specjalny certyfikat i nagrodzeni zostają wystrzałem z XIX-wiecznej armaty. Fort stanowi pierwszy przystanek na ścieżce dydaktycznej „Szlak Fortyfikacji”, obejmującej m.in. pozostałe 2 forty oraz obiekty w Świnoujściu z czasów „zimnej wojny”.

W forcie odbywa się wiele imprez: Dni morskiej twierdzy, turniej o szablę komendanta czy nocne manewry.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz