Fort Anioła

Najstarszy z fortów w Świnoujściu jest Fort Anioła wybudowany w latach 1854-58, nazwany na tak ze względu na podobieństwo do rzymskiego mauzoleum cesarza Hadriana i późniejszej siedziby papieskiej.

Składa się na niego 3-piętrowa rotunda z tarasem i otworami strzelniczymi na lekkie działa i broń ręczną oraz baszta obserwacyjna. Budowlę otaczają wały ziemne z bramą obronną, wyposażoną w strzelnice na działa i karabiny. W czasie I wojny światowej obiekt zyskał połączenie kolejką wąskotorową z pozostałymi fortami.

By przygotować go na wojnę chemiczną, w międzywojniu zamontowano w nim gazoszczelne drzwi i pancerne okrywy okien. Mieści się w nim stała wystawa prezentująca m.in. eksponaty związane z II wojną światową oraz czasowe wystawy rzeźby, malarstwa i fotografii.

Fort Anioła przeznaczony był do obrony zachodniej części fortyfikacji od strony lądu. Główną budowlą fortu była centralnie stojąca okrągła, trójkondygnacyjna reduta z której można było prowadzić ostrzał w każdym kierunku. Uroku budowli dodaje Krenelaż niczym ze średniowiecznego zamku.

Obiekt przestał być budynkiem niezbędnym dla wojska dopiero w 1992 roku, gdy opuściła go Armia Radziecka. Obecnie możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, a także organizacja imprez integracyjnych i innych. W ostatnim czasie pojawiła się tu gotowa do zwiedzania Sala Wikingów, zaś do muzealnych eksponatów z II WŚ dołączyły przedmioty średniowieczne, tak oryginały, jak i repliki.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz