Fort Anioła

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najstarszy z fortów w Świnoujściu jest Fort Anioła wybudowany w latach 1854-58, nazwany na tak ze względu na podobieństwo do rzymskiego mauzoleum cesarza Hadriana i późniejszej siedziby papieskiej.

Składa się na niego 3-piętrowa rotunda z tarasem i otworami strzelniczymi na lekkie działa i broń ręczną oraz baszta obserwacyjna. Budowlę otaczają wały ziemne z bramą obronną, wyposażoną w strzelnice na działa i karabiny. W czasie I wojny światowej obiekt zyskał połączenie kolejką wąskotorową z pozostałymi fortami.

By przygotować go na wojnę chemiczną, w międzywojniu zamontowano w nim gazoszczelne drzwi i pancerne okrywy okien. Mieści się w nim stała wystawa prezentująca m.in. eksponaty związane z II wojną światową oraz czasowe wystawy rzeźby, malarstwa i fotografii.

Fort Anioła przeznaczony był do obrony zachodniej części fortyfikacji od strony lądu. Główną budowlą fortu była centralnie stojąca okrągła, trójkondygnacyjna reduta z której można było prowadzić ostrzał w każdym kierunku. Uroku budowli dodaje Krenelaż niczym ze średniowiecznego zamku.

Obiekt przestał być budynkiem niezbędnym dla wojska dopiero w 1992 roku, gdy opuściła go Armia Radziecka. Obecnie możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, a także organizacja imprez integracyjnych i innych. W ostatnim czasie pojawiła się tu gotowa do zwiedzania Sala Wikingów, zaś do muzealnych eksponatów z II WŚ dołączyły przedmioty średniowieczne, tak oryginały, jak i repliki.

Cennik

Sezon wakacyjny 2016:

  • normalny (dorośli): 9 zł
  • ulgowe: dzieci 7-14 lat 6zł ; studenci oraz emeryci i renciści 8zł
  • grupowe (więcej niż 15 osób): 6 zł za osobę
Mini przewodnik

Najstarsza z zachowanych pruskich twierdz w mieście, której budowa zaczęła się w 1854 roku. “Engelsburg” swoją nazwę zawdzięcza zewnętrznemu podobieństwu do jednej z papieskich siedzib, tej usytuowanej w niegdysiejszym mauzoleum cesarza Hadriana - Zamku Anioła w Rzymie. Fort w Świnoujściu z czasem był rozbudowywany i przygotowywany na nowe zagrożenia.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja