Baszta Wolińska

Bodaj najlepiej zachowana część murów i fortyfikacji Kamienia Pomorskiego, wybudowanych na początku XIV stulecia. Wieża obronna, wybudowana po 1308 roku, była jedną z 8 tego typu konstrukcji w mieście. Podobnie jak Baszta Wolińska, wrót wjazdowych do miasta strzegły jeszcze 4 z nich.

Sześciokondygnacyjna wieża z 2 tarasami rzecz jasna zbudowana jest zgodnie z gotycką stylistyką i średniowiecznymi zasadami obronności. Za Basztę Wolińską, usytuowaną na zachodnim skraju miasta, odpowiadał miejscowy cech rolników i właścicieli pół uprawnych - “Bauleute”. Swego czasu wieżę nazywano “Swinetor”, a to dlatego że przez bramę przechodził ważny trakt łączący Kamień Pomorski z kluczową w regionie rzeką Świną.

Wojenne zawieruchy raczej oszczędzały budowlę, dzięki czemu jedynym elementem wyraźnie odcinającym się od reszty jest zwieńczenie konstrukcji. Jej spiczasty, metalowy szczyt powstał zdecydowanie później niż reszta - dopiero w XIX wieku.

Baszta Wolińska jest siedzibą Muzeum Minerałów w Kamieniu Pomorskim, gdzie zgromadzono już ok. 2600 wielce interesujących eksponatów. Nie tylko mineralogicznych, ale też historycznych - broni, zbroi, dokumentów, zdjęć itd.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz