Baszta Wolińska

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Bodaj najlepiej zachowana część murów i fortyfikacji Kamienia Pomorskiego, wybudowanych na początku XIV stulecia. Wieża obronna, wybudowana po 1308 roku, była jedną z 8 tego typu konstrukcji w mieście. Podobnie jak Baszta Wolińska, wrót wjazdowych do miasta strzegły jeszcze 4 z nich.

Sześciokondygnacyjna wieża z 2 tarasami rzecz jasna zbudowana jest zgodnie z gotycką stylistyką i średniowiecznymi zasadami obronności. Za Basztę Wolińską, usytuowaną na zachodnim skraju miasta, odpowiadał miejscowy cech rolników i właścicieli pół uprawnych - “Bauleute”. Swego czasu wieżę nazywano “Swinetor”, a to dlatego że przez bramę przechodził ważny trakt łączący Kamień Pomorski z kluczową w regionie rzeką Świną.

Wojenne zawieruchy raczej oszczędzały budowlę, dzięki czemu jedynym elementem wyraźnie odcinającym się od reszty jest zwieńczenie konstrukcji. Jej spiczasty, metalowy szczyt powstał zdecydowanie później niż reszta - dopiero w XIX wieku.

Baszta Wolińska jest siedzibą Muzeum Minerałów w Kamieniu Pomorskim, gdzie zgromadzono już ok. 2600 wielce interesujących eksponatów. Nie tylko mineralogicznych, ale też historycznych - broni, zbroi, dokumentów, zdjęć itd.

Cennik

Ceny biletów do Muzeum Minerałów w Kamieniu Pomorskim w Baszcie Wolińskiej - stan na czerwiec 2018:

  • 12 zł bilet normalny ; 10 zł w grupie minimum 15-osobowej
  • 8 zł bilet ulgowy dla studentów i emerytów ; 7 zł w grupie co najmniej 15 os.
  • 6 zł bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat ; 5 zł zł w grupie co najmniej 15 os
  • wstęp bezpłatny dla dzieci do 4. roku życia
Mini przewodnik

Jedna z najlepiej zachowanych pozostałości po XIV-wiecznych fortyfikacjach Kamienia Pomorskiego. Baszta Wolińska, służąca za jedną z 5 bram wjazdowych do otoczonego murami miasta, powstała ok. 1308 roku. Od gotyckiej architektury wyraźnie odcina się spiczasty szczyt z XIX w. Zabytek służy za siedzibę Muzeum Minerałów, prezentującego również eksponaty historyczne.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja